fotografování larev v miniakváriu
K zajímavým poznatkům života vážek patří nepochybně fotografování larev a jejich určování. Pokud by měl někdo zájem vyzkoušet toto dobrodružství v praxi, přináším malý postup, který jsem si vymyslel.
K vylovení larvy vážky potřebujete jemnou, ale pevnou síťku a trochu štěstí k tomu. Než vyrazíte na lov, je dobré mít malé chovné akvárko s osvětlením, filtrací a vzduchovadlem. Pár dní před plánovaným výlovem zapněte vzduchování, aby voda v akváriu byla dostatečně provzdušněna. Také nezapomeňte, že pokud budete mít larvy pár dnů doma, musíte jim zajistit živou potravu. Larvy jsou dravci a výborní lovci. Jako potravu použijte výhradně zooplankton (buchanky, koretry...) nalovený jemnou síťkou z rybníka, kde budete chytat larvy. Nachytaný zooplankton můžete do akvária přelít hned, ale larvy jsou citlivější a proto je lepší přidat malý vzduchovací kámen do sklenice, ve které jste larvy přinesli(aby měli okysličenou vodu) a nechte vodu přirozeně ohřát na teplotu vody v akvárku ve stejné místnosti. Teprve po srovnání teplot přelijte larvy do akvária.
technika fotografování
Pro fotografování larev potřebujete malinké akvárko. Já jsem si nechal vyrobit ve sklenářství akvárium o rozměrech 5x20x10 cm (šířka, délka, výška). Sklo musí být dokonale čisté, vodu použiji z akvária larev. Na dno trochu drobného štěrku, větší kámen, rostlinku (nemusí být) a špejli.
Pro toto fotografování jsem koupil 2 lampy s ohebným "krkem", kterým si lampu přizpůsobíte. Do nich jsem na netu sehnal úsporky 125 W s denním světlem, 5000 K
Při samotném focení zastíním vystupující úsporku bílou čtvrtkou A4,
kterou jednoduše a rychle přilepím izolepou ke stínítku. Je to kvůli
osvícení objektivu.
Fotoaparát připevním na makrosáňky pro jemný pohyb a dokonalejší zaostření, makrosáňky pak jdou do stativu. K focení používám objektiv Canon EF-S 60mm, 2,8f, mezikroužek 36mm (nejčastěji) a předsádku Raynox 250. To samozřejmě není nutností, ale mě se tahle sestava osvědčila nejlépe. Pro líhnutí vážek, pokud se mi to podaří včas zachytit, pak optickou sestavu nahradím objektivem Sigma 150mm, f2,8.
Vše fotím na živý náhled s pětinásobným zvětšení. Je to kvůli dokonalému zaostření. Samotnou expozici provádím přes drátěnou spoušť, abych zabránil roztřesení obrazu. ISO nastavuji na 100 a clonu minimálně na 10 pro větší hloubku ostrosti. Fotím samozřejmě na plný manuální režim.
Jako pozadí používám barevnou čtvrtku, záleží na vás, která barva vám přijde nejlepší k dannému fotografovanému "předmětu". A pak už jen zbývá posadit se na malou židličku, já používám malý taburet, obrnit se trpělivostí a mít i trochu štěstí při focení. Počítejte s tím, že abyste pořídili slušný záběr, může to celé trvat i několik hodin. Jednu malou vychytávku prozradím. Abych larvu dostal tam, kam potřebuji, použiji malý jemný štětec a larvu s ním opatrně "popostrčím". (Stejně se né vždy zastaví tam, kde by to bylo nejhezčí).
Nezapomeňte, že larva je živý tvor a tak se k ní také chovejte! Na přelovení z akvárka do akvárka jsem si pořídil malinkou jemnou síťku na rybí potěr. Většinou hned druhý den, po aklimatizaci ve studené místnosti, odnáším larvy zpět do rybníka, kde jsem ji vylovil. Vyjímečně pak v jarních měsících podle velikosti larev čekám třeba týden, jestli se nezačne líhnout. Né vždy se vám podaří tento okamžik vystihnout a proto mějte akvárium opatřené výlezovými špejlemi, aby po nich mohli larvy sami vylézt na vzduch a vylíhnout se. Pokud se tak stane, vylíhlou vážku odchytím síťkou a odnáším na lokalitu, kde byla vylovena jako larva.
Na závěr malá galerie jako lákadlo na focení larev (nejen larev, ale i ostatních vodních živočichů)